Çocuğunuzu Harekete Hazırlamak

Er ya da geç, birçok aile hareket etme ihtimali ile karşı karşıya. Hareket etmek, ebeveynler için sıkıcı veya zor olabilir, bu deneyim, hareket etme ve onu anlayamama kararının bir parçası olmayan çocuklar için daha da travmatik olabilir.

Çocuklar geçiş döneminde biraz zamana ve özel ilgiye ihtiyaç duyabilirler. Süreci herkes için daha az stresli hale getirmek için bu ipuçlarını deneyin.

Harekete Karar Verme

Pek çok çocuk, aşinalık ve rutin olarak gelişir. Bir hareketi düşündüğünüz gibi, bu değişimin faydalarını, kurulu çevreyi, okulu ve sosyal hayatı çocuklarınıza verdiğiniz rahatlığa karşı tartın.

Aileniz son zamanlarda boşanma veya ölüm gibi büyük bir yaşam değişikliğiyle uğraştıysa , çocuklara hareket zamanı için mümkünse bir hamle ertelemek isteyebilirsiniz.

Taşınma kararı, belki de bir iş transferi ya da mali konular nedeniyle elinizin dışında olabilir. Hareket konusunda memnun olmasanız bile, bu konuda olumlu bir tutum sergilemeye çalışın. Geçiş dönemlerinde, bir ebeveynin ruh hali ve tavırları, güvence isteyen çocukları büyük ölçüde etkileyebilir.

Çocuklarla Hareket Hakkında Konuşmak

Koşullar ne olursa olsun, çocukları harekete geçirmenin en önemli yolu bunun hakkında konuşmaktır.

Hareket hakkında mümkün olduğunca çabuk bilgi vermeye çalışın. Soruları tamamen ve doğru bir şekilde yanıtlayın ve hem olumlu hem de olumsuz tepkilere karşı açık olun. Hareket, aile yaşamında bir gelişme anlamına gelse bile, çocuklar bunu her zaman anlamıyor ve değişimin korkutucu yönlerine odaklanabiliyor.

Çocukları planlamaya mümkün olduğunca dahil etmek, onları ev-avlanma sürecinde veya yeni bir okulda arama yapmak gibi hissettirir. Bu, değişimin üzerlerine zorlanmakta olduğu gibi daha az hissettirebilir.

Kasabaya doğru hareket ediyorsanız, çocuklarınızı yeni evi ziyaret etmeye (ya da inşa edildiğini görmeye) ve yeni mahalleyi keşfetmeye çalışın.

Uzak hareketler için, yeni ev, şehir ve eyalet (veya ülke) hakkında olabildiğince fazla bilgi verin. Topluluk hakkında bilgi edinmek için İnternet’e erişin. Çocukların favori etkinliklere katılabileceği yerleri öğrenin. Bir akraba, arkadaş, hatta bir emlakçı, çocuğunuz için yeni ev ve yeni okulun fotoğraflarını çekebilir mi bakın.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi ile hareketli anaokulu sayesinde daha sportif.
Söz konusu değişiklikleri anlamak için sınırlı bir kapasiteye sahip oldukları için, 6 yaşından küçük çocuklar hareket etmenin en kolay yolu olabilir. Yine de, rehberliğiniz çok önemlidir.

Küçük çocuklar için geçişi kolaylaştırmanın yolları:

  • Açıklamaları açık ve basit tutun.
  • Bir Hareketi açıklamak için bir hikaye kullanın ya da oyuncak kamyon ve mobilya kullanın.
  • Çocuklarınızın oyuncaklarını kutulara koyduğunuzda, onları atmadığınızı açıkladığınızdan emin olun.
  • Eğer yeni eviniz yakın ve boşsa, oraya gitmeden önce gidin ve her seferinde birkaç oyuncak alın.
  • Çocuğunuzun eski yatak odası mobilyalarından kurtulmaya devam edin, bu da yeni evde rahatlık hissi verebilir. Yeni yatak odasında mobilyayı benzer şekilde düzenlemek iyi bir fikir olabilir.
  • Hareket sırasında, tuvalet eğitimi veya bebek yatağından bir yatağa yürümeye devam etmek gibi büyük değişiklikler yapmaktan kaçının.
  • Yürümeye başlayan çocuk veya okul öncesi için hareketli günlerde bir bebek bakıcısı ile kalmak için düzenleyin.

Okul Çağı Çocukları ile Taşınıyor

İlkokuldaki çocuklar bir harekete göreceli olarak açık olabilirler, ancak yine de geçiş boyunca ciddi bir düşünceye ve yardıma ihtiyaç duyarlar.

“Taşınacak doğru zaman” hakkında iki düşünce okulu vardır. Bazı uzmanlar yaz okulunun en iyi zaman olduğunu söylüyor çünkü okul yılını aksatıyor. Diğerleri, bir çocuğun diğer çocuklarla hemen buluşabildiği için orta yaşın daha iyi olduğunu söylüyor.

Strese yol açacak aksaklıklardan kaçınmak için, yeni okulun aktarımı işlemek için ihtiyaç duyacağı bilgileri toplayın. En son rapor kartı veya transkripti, doğum belgesi ve tıbbi kayıtları içerebilir.

Gençler için Hareket

Gençlerin harekete karşı aktif olarak isyan etmesi yaygındır. Gençiniz muhtemelen belirli bir sosyal gruba önemli miktarda enerji harcamış ve romantik bir ilişkiye girmiş olabilir. Bir hamle, gençliğinizin uzun zamandır beklenen bir etkinliği özleyeceği anlamına gelebilir.

Gençlerin endişelerini duymak istediğinizi ve onlara saygı duyduğunuzu bilmeleri özellikle önemlidir. Battaniyeler güvenceye alınıyor olsa da, hareketin kolej veya yeni bir iş gibi gelecekteki değişiklikler için prova olarak hizmet edebileceğini öne sürmek meşrudur. Bununla birlikte, endişelerini duyduğunuzu bildiğinizden emin olun.

Hareket ettikten sonra, eğer uygunsa eski mahalleye bir ziyaret planlamayı düşünün. Ayrıca, gençlerin balo veya eve dönüş gibi etkinlikler için geri dönüp dönmeyeceklerine bakın.

Bir okul yılı boyunca ortalıkta ilerliyorsanız, eski bir yerde bir arkadaşınızla veya akrabanızla daha yaşlı bir genç kalmaya izin vermeyi düşünebilirsiniz, eğer bu bir seçenekse.

Taşınma Gününden Sonra

Hareket ettikten sonra, dikkatinizi evin geri kalanına çevirmeden önce çocuğunuzun odasını almaya çalışın. Ayrıca, çocuklara aşinalık duygusu vermek için yemek ve yatma saatleri için düzenli programınızı sürdürmeye çalışın.

Çocuğunuz okula başladığı zaman, olabildiğince çok sayıda öğretmenle tanışmak veya çocuğunuzu müdüre tanıtmak isteyebilirsiniz.

Geçiş hakkında gerçekçi beklentiler belirleyin. Öğretmenler genellikle yeni çocukların yaklaşık 6 haftada sınıflarında rahat hissetmelerini bekler. Bazı çocukların daha az zamana ihtiyacı vardır; diğerleri daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzu veya gencinizi telefon görüşmeleri, görüntülü sohbetler, ebeveyn onaylı sosyal medya ve bağlantıda kalmanın diğer yolları ile eski arkadaşlarınıza ayak uydurmaya teşvik edin.

Hareket ettikten sonra, hala çocuğunuzun geçişinden endişe ediyorsanız, bir aile terapisti bazı yardımcı bilgiler sağlayabilir.

Bir hamle, birçok zorluğu ortaya çıkarabilir, fakat iyi şeyler de bu türden bir değişimden gelir. Aileniz daha yakın büyüyebilir ve birlikte yaşayarak birbiriniz hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Yorum Yazın